Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/natura2000-pl-cz.info/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/natura2000-pl-cz.info/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/natura2000-pl-cz.info/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/natura2000-pl-cz.info/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Atrakcje turystyczne – Natura 2000 – PL – CZ

Gmina Bogatynia

Gmina położona jest na najdalej wysuniętym na południowy-zachód malowniczym zakątkiem Polski, w tzw. „Worku Turoszowskim”. Historia gminy Bogatynia to historia Górnych Łużyc, które od pierwszych wieków naszej ery zamieszkiwali Serbołużyczanie, wywodzący się z Słowian Połabskich. Miasto Bogatynia powstało ze starej łużyckiej wsi łańcuchowej Rychłów, usytuowanej wzdłuż rzeki Miedzianki, prawego dopływu Nysy Łużyckiej. Interesującym walorem architektonicznym, przeważającym na terenie miasta i okolicznych wsi, jest zabudowa łużycka o konstrukcji zrębowosłupowej, charakterystycznej dla architektury XVII i XVIII wieku.

Styk trzech granic (trójstyk) – to tutaj spotykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Upamiętnione obeliskami, historyczne miejsce centralnych obchodów wejścia Polski i Czech do Unii Europejskiej. Popularny cel wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych, atrakcyjny przystanek podczas spływu Nysą Łużycką. Miejsce międzynarodowych imprez, spotkań i integracji Polaków, Czechów i Niemców.

Styk Trzech Granic

Pomnik przyrody – Przed budynkiem zarządu Kopalni Węgla Brunatnego Turów stoi oryginalny pomnik przyrody, olbrzymi pień drzewa iglastego sprzed około 18 milionów lat. Ten gatunek drewna najbardziej zbliżony jest do sekwoi. Współczesne sekwoje to jedne z największych i najdłużej żyjących drzew na świecie. Dorastają do 110 metrów a średnica ich pnia liczy od sześciu do dziewięciu metrów. Właśnie takie pnie, w basenie utworzonym przez zapadnięcie się lokalnego złoża, zamieniły się w skałę osadową zwaną węglem brunatnym.

Izba regionalna w kompleksie Zespołu Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej i Gimnazjum w Działoszynie gromadząca zbiory przedmiotów użytkowych, mebli i narzędzi rolniczych. Prezentuje również dokumenty i fotografie obrazujące życie mieszkańców Działoszyna i okolicznych miejscowości od XVIII do XX wieku.

Izba regionalna w Działoszynie

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni wzniesiony w 1868 roku przez zakon cysterek jako kościół przyklasztorny. Zbudowany w stylu neogotyckim, murowany, jednonawowy. Posiada zabytkowy kamienny portal nad wejściem oraz oryginalną stolarkę wewnątrz.

Kościól Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryii Panny w Bogatyni

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni wzniesiony w XVII w. Przebudowany w 1752 roku i w latach 1823-25. Spalony w 1966 roku po czym odbudowany w latach 1966-68. Posiada zabytkowe kamienne portale nad wejściem głównym i wejściem do zakrystii oraz 6 kamiennych epitafiów z XVI i XVII w.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni

Zabudowa przysłupowo-zrębowa w gminie Bogatynia zobaczyć można zespół drewnianych budynków łużyckich z XVII–XIX w., osobliwość na terenie Polski. Konstrukcja tych domów charakteryzuje się połączeniem wielu materiałów i technik budowlanych, gdzie podstawowym elementem jest przysłup – stąd nazwa dom przysłupowozrębowy. Domy te w większości piętrowe, na parterze posiadały warsztaty tkackie. Wiele z nich posiada elementy zdobnicze – portale drzwiowe, opaski okienne i dekorowane słupy.

Zaabudowa przysłupowo-zrębowa w gmienie Bogatynia

Obóz Jeniecki w Sieniawce w 1941 roku w starych koszarach w Sieniawce utworzono filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i Auschwitz. Więziono tam jeńców różnych narodowości: Anglików, Belgów, Francuzów, Jugosłowian, Włochów i Sowietów. W starych koszarach (obecnie szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych) produkowano silniki do samolotów bojowych. Produkcja objęta była ścisłą tajemnicą państwową, podobnie jak fakt istnienia lotniska.

Obóż Jeniecki w Sieniawce

Obiekty przemysłowe to stały element pejzażu gminy Bogatynia. U niektórych budzą chęć poznania tego, co mieści się za zamkniętą bramą zakładu. Jednym z takich miejsc jest Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” z ogromnym wyrobiskiem – „dziurą w ziemi” w kształcie misy o głębokości ok. 210 m i powierzchni 24 km2. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość zwiedzenia kopalni połączona ze zjazdem na ścianę węglową.

Obiekty przemysłowe w Bogatyni-Elektrownia Turów

Gmina Višňová

To największa gmina w północno – zachodniej części cypla Frýdlantskiego, rozpościerająca się na zalewowych błoniach wokół rzeczki Smědy przy granicy polsko-czeskiej, dla której charakterystyczne jest niskie położenie na wysokości 250 m n.p.m. Gmina składa się z dziewięciu osad: Andělka, Filipovka, Loučná, Minkovice, Poustka, Předlánce, Saň, Víska i Višňová, która jest z nich najstarsza. Pierwsze wzmianki o miejscowości datowane są około roku 1334 i aż do początku XVIII stulecia należała ona do właścicieli ziemskich, będących lennikami rodów władających Frýdlantem i przyległymi majątkami. Gmina ma do zaoferowania wiele interesujących atrakcji turystycznych, można odwiedzić ją na rowerze, udać się na zakupy, miło spędzić czas i jednocześnie przyjemnie połechtać podniebienie lokalnymi specjałami.

Gmina Visnova

Zbiór architektury górnołużyckiej – w wioskach wchodzących w skład gminy znajduje się godny uwagi zbiór architektury górnołużyckiej z 18 i 19 stulecia. Są to prostokątne budynki z murowanym (cembrowanym**) lub oszalowanym*** parterem oraz z szachulcowym**** piętrem.

Mur pruski

Twór skalny to grupa potężnych głazów z granitu rumburskiego znajdująca się na zachód od gminy. Interesująca pod względem turystycznym grupa potężnych głazów znana pod nazwą Pogańskie Kamienie. W dolnej nieuregulowanej części koryta rzeki Smědy znajduje się rezerwat przyrody Meandry Smědy, ustanowiony w 1998 roku. W czasie powodzi która miała miejsce w 2010, budynki w gminie przed zalaniem uratował stupięćdziesięcioletni dąb. W 2013 roku zwyciężył w konkursie Drzewo Roku i od tego czasu celebrujemy Dąb obrońcę, który rośnie w osadzie Víska.

Twór skalny

Zabytkowa elektrownia wodna znajduje się na skraju wioski Víska, która do dziś jest czynna i wykorzystuje siłę wody rzeki Smědy, spiętrzonej jedną zaporą na jej toku (pozostałe obiekty są to nieruchome jazy).

Kościół Św. Anny w miejscowości Andělka zbudowany na końcu XVIII wieku, w którym odbywają się też koncerty, jest to również miejsce pielgrzymek. Tuż obok kościoła znajduje się jeden z czterech prastarych pokutnych krzyży regionu Frýdlantskiego.

Przypisy:

*kataster – jednostka techniczna którą tworzy topograficznie zamknięty i w wykazie nieruchomości zarejestrowany razem, zbiór nieruchomości
**cembrowanie – obmurowanie
***szalowanie – deskowanie, (deskówka,szalówka)
****szachulec – ściana szkieletowa (szkielet drewniany) z wypełnieniem gliniano-słomianym lub gliniano-trzcinowym.
Mur pruski w miejscowości Andělka zbudowany na końcu XVIII wieku, w którym odbywają się też koncerty, jest to również miejsce pielgrzymek. Tuż obok kościoła znajduje się jeden z czterech prastarych pokutnych krzyży regionu Frýdlantskiego.

stopka