Obszar Natura 2000
Po co Natura 2000?
- Aby chronić najcenniejszą przyrodę dla przyszłych pokoleń
- Aby żyć w czystym środowisku
- Aby zachować ginące i zagrożone gatunki roślin, zwierząt i miejsc, w których można je spotkać
Bory Dolnośląskie
Uroczyska Borów Dolnośląskich
Pieńska Dolina Nysy
Przełomowa Dolina Nysy Łużyckiej
Teren ostoi jest silnie zagrożony z dwóch powodów: poprzez inwazję sprowadzonych przez człowieka roślin, np. rdestowca japońskiego, niecierpka gruczołowatego czy topinambura oraz gospodarkę: wykopywanie stawów hodowlanych, zaorywanie łąk i zmiany przeznaczenia gruntów (budowlane, przemysłowe). Poza gatunkami zwierząt, częstymi w innych ostojach (np. bóbr, wydra czy nocek duży) występuje tu szereg gatunków cennych owadów, a wśród nich trzepla zielona, czerwończyk nieparek, modraszek telejus i modraszek nausitous.
REZERWATY PRZYRODY
"Torfowisko pod Węglińcem"
„Wrzosiec koło Piasecznej”
„Grądy koło Posady”
INNE CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE
Graniczny Wierch
Zwałowisko przy KWB Turów
Aleje dębowe pod Porajowem
Olsy Toporowskie
Żwirownia k. Żarki nad Nysą
Przełom Czerwonej Wody
Stawiska
Las Miedziański
Stawy Parowskie
Buczyna Bielawska
Doliny rzek: Czernej Małej i Wielkiej
Łąki na Żurawiu
Park w Ostróżnie
Park Ujazdowski w Zgorzelcu
Park podworski przy ul. Bolesławieckiej w Zgorzelcu
Obszar wodonośny
Stawy Łagowskie
Borowa Góra
MEANDRY WITKI
Meandry Witki są rezerwatem przyrody istniejącym od 1 lipca 1998 r., i ustanowionym ze względu na ochronę cennego krajobrazowo obszaru doliny niwy rzeki Witki z rozwijającymi się meandrami i ślepymi ramionami starorzecza oraz mierzejami nanosów piaskowo – żwirowych. Zadaniem rezerwatu jest ochrona naturalnego charakteru koryta rzecznego wraz ze zbiorowiskami roślin i populacjami zwierząt podmokłych łąk rzecznej doliny oraz lasów porastających zbocza koryta. Rezerwat ma powierzchnię 137 hektarów, znajduje się na wysokości 220 – 280m n.p.m., a leży na terenie gmin
Wiśniowa (Višňová) i Czernousy (Černousy). Częścią terenu chronionego jest Dębowy staw, obszar o szczególnym znaczeniu ornitologicznym dla terenu północnych Czech. Geologicznie teren obszaru znajduje się na granicie rumburskim oraz czwartorzędowych osadach.
Flora rezerwatu
Fauna rezerwatu
Rezerwat przyrody Meandry Witki
NOWA PUSZCZA
Nowa puszcza powstaje niedaleko góry Ještěd w północnych Czechach, a to już od 2004 roku. Towarzystwo „Čmelák” (Trzmiel) zmienia w tym miejscu monokultury świerkowe, w których żyje minimalna ilość innych gatunków roślin i zwierząt na naturalny, harmonijny i różnorodny las. Zostało już wykupionych 35 hektarów wegetującego lasu, usunięto część świerków a na ich miejsce posadzono ponad 70 tysięcy jodeł, buków, jaworów i innych gatunków drzew. Obszar należy do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 i jest domem wielu gatunków chronionych prawnie roślin i zwierząt. Na terenach Nowej Puszczy wcześniej rosły tylko świerki.
Przed pięćdziesięcioma laty posadził je tutaj człowiek i wytworzył sztuczną monokulturę świerkową. Oprócz mchu i igliwia nie dało się tam znaleźć nic więcej. Można by powiedzieć, że była to taka świerkowa pustynia. Przemianą tych lasów zwracamy tym miejscom różnorodność roślin i zwierząt, ponadto nowo powstały las mieszany lepiej zatrzymuje wodę na tym terenie w którym rośnie i jest w stanie lepiej stawiać czoło najróżniejszym katastrofom przyrodniczym, np. przemnożeniu się szkodników takich jak kornik drukarz. Celem projektu Nowa Puszcza jest przekształcić monokultury świerkowe na las bliski przyrodzie, który później stopniowo, będzie pozostawał w rękach natury. Za dwieście, trzysta lat powstały drzewostan ma przypominać puszczę i w ten sposób dać znowu szansę przyrodzie aby mogła się rozwijać. Nową Puszczę tworzy sześć oddzielnych parceli o łącznej powierzchni 35 hektarów. Tu zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka. Została wycięta jedna trzecia świerków, a w przygotowane miejsca posadzono ponad 70 tysięcy sadzonek pierwotnych gatunków drzew – jak np. jodły, buki, jesiony, wiązy i tym podobne. Te sadzonki sadzili przede wszystkim wolontariusze. Nowa puszcza jest dostępna dla turystów, poprzez najstarszą jej część wiedzie nawet czesko-niemiecka ścieżka edukacyjna, a więc odwiedzający mogą na własne oczy przekonać się jakie zmiany w przyrodzie nastąpiły i dowiedzieć się ciekawostek o miejscowej przyrodzie i historii regonu.
W Nowej Puszczy nadal będą sadzone pierwotne gatunki drzew, a w dalekosiężnym horyzoncie jest pomysł aby połączyć tych sześć obszarów w swego rodzaju prototyp lasu. W ten sposób powstanie nowe miejsce dla przyrody, tak jak powinna wyglądać – w miejscu obecnego pola świerków co w przyszłości przyniesie owoce naszym dzieciom. Powstanie w ten sposób modelowy obiekt dla odnowy innych młodych monokultur świerkowych i miejsce do życia dla nowych gatunków roślin i zwierząt zagrożonych życiem.
MOKRADŁA JABŁONNE
Na obrzeżach Jablonného w Podještědí w północnych Czechach Towarzystwo „Čmelák” (Trzmiel) stworzyło Mokradła Jablonné. Z zaniedbanego i zarośniętego obszaru z nielegalnymi wysypiskami śmieci, powstało malownicze miejsce dla ludzi i przyrody. Schronienie znalazły tu chronione gatunki roślin i zwierząt, a jednocześnie ten podmokły park jest ulubionym miejscem rekreacji i wypoczynku.
Dziś znajduje się tu min. system zbiorników wodnych, drewnianych chodników, mola, ławki, znaki edukacyjne i wiele więcej. Towarzystwo „Čmelák” (Trzmiel) od 2005 roku przygotowało i wdrożyło te zmiany przy wsparciu sponsorów, fundacji i setek wolontariuszy. To właśnie zakup podobnie zdewastowanych obszarów i ich przekształcenie w cenne dla ludzi i dla natury miejsca jest główną działalnością organizacji. Jak wyglądają Mokradła Jablonné po rewitalizacji? 6 hektarów terenów, które składają się z ośmiu wykopanych stawów, podmokłe łąki, mokradła i rozlewiskowy las łęgowy, łęg olszowy, w tym dwa potoki na skraju miasteczka Jablonné v Podještědí.
Ponad to:
- odnowiona główna droga
- 435 m chodników z drewna,
- 40 m ścieżki z dębowych plastrów,
- 3 nasypy żwirowe, drewniane i kamienne mola
- przez obszar można przejść tzw. suchą stopą,
- ławki, stolik, kosze na śmieci
- ścieżka edukacyjna wraz z częścią interaktywną,
- wydrążone pnie do zabawy dla dzieci.
Fauna i flora – nowe schronienia dla zwierząt: specjalne miejsca, gdzie ukryć się mogą jaszczurki i węże, budki dla sów i nietoperzy – kosaciec sybirski, kosaciec żółty, Czermień błotna, tatarak, Mięta nadwodna, Żabieniec, babka wodna i Krwawnica pospolita. Swój dom znalazło tutaj także wiele innych zwierząt: Zimorodek zwyczajny, Traszka grzebieniasta, Żaba trawna i wiele innych. Regularna coroczna opieka – ręczne wyrywanie pałki z toni wodnej – regularnie wyrywana jest z wody pałka, aby nie zarosła toni wodnej całkowicie i aby zimorodki, zaskrońce, żaby, piżmaki amerykańskie i inne zwierzęta nie straciły swoich domów. – ręczne koszenie łąk – co roku koszone są łąki, aby dostały szansę życia również i te mniej ekspansywne gatunki roślin jak na przykład: Czermień błotna, Kosaciec sybirski i Kosaciec żółty – regularne sprzątanie i utrzymanie terenu.